En gruppe elever i næringslivsøkonomi har etablert et samarbeid med to elever som har valgt idrettsfag. Skolen ligger i nærheten av et alpinanlegg, og forretningsideen er å drive med instruksjon i snøbrettkjøring.
Elevene i næringslivsøkonomi skal ta seg av markedsføring, salg og administrasjon av opplegget.
Instruktørene krever kr 50 per undervisningstime (ca. 30 minutter). Elevene i næringslivsøkonomi gjør et tillegg i timeprisen som skal dekke de faste kostnadene og en fortjeneste på kr 240 per uke. Elevene regner med disse faste kostnadene per uke:
Telefon og andre kontorkostnader kr 70
Andre faste kostnader kr 50.
Ved beregningen forutsetter de at de får solgt 12 instruksjonstimer per uke.
a) Beregn prisen for en instruksjonstime. kr (hele kroner)
I løpet av en instruksjonstime er det behov for to turer i heisen. Heisbruken blir betalt av snøbrettelevene og koster kr 20 per tur. Gå ut fra at en person har hatt et kurs på fire instruksjonstimer.
b) Hva koster kurset for denne personen? kr (hele kroner)
Klikk her for å grunngi svarene dine.