En gruppe elever selger varme pølser med brød fra et rom som de leier av skolen. For rommet og tilgang til kjøleskap betaler de kr 300 per uke. De kjøper inn 100 pølser for kr 500 og 100 pølsebrød for kr 240. De har regnet ut at det til en pølse i gjennomsnitt går med sennep, ketchup og løk for ca. kr 0,80. For arbeidet med å koke og servere pølsene beregner de seg kr 3,- per stk.
a) Hvilke andre kostnader enn de som fremgår av teksten, mener du kan påløpe? (Bruk lenken under oppgaven).
b) Hva blir de variable kostnadene for en pølse med brød? kr (to desimaler)
Elevene selger pølser med brød og annet tilbehør for kr 20 per stk. En uke selger de 200 stk.
c) Beregn dekningsbidraget for denne uken. kr (hele kroner)
Beregn fortjenesten for denne uken. kr (hele kroner)
d) Hva mener du er den laveste prisen elevene kan akseptere? (Bruk lenken under oppgaven).
Klikk her for å svare på a) og d) og grunngi svarene dine.